گرده گل

گرده گل از لحاظ عناصر معدنی پر نیاز کلسیم، پتاسیم، فسفر، سدیم، کلر، منیزیم و گوگرد و نیز عناصر معدنی کم نیاز آهن، منگنز، روی، مس، ید، کبالت،مولیبدن،نیکل و غیره به حدی غنی است که به تنهایی قادر است به عنوان تنها خوراک لاروهای زنبورعسل، موجب رشد سریع آن ها را فراهم می کند.
منظور کردن مقدار مناسب گرده به عنوان یک ماده ی غذایی ارزشمند در رژیم غذایی هر فرد غیر حساس به گرده، به خصوص بیماران، افراد ضعیف و کم بنیه، زنان باردار یا شیرده، ورزشکاران و افرادی با قدرت جنسی اندک، مفید است.
به همین دلیل ضمن تحقیقات انجام شده توسط برخی از دانشمندان خواص درمانی و پیشگیری کننده ذیل برای گرده عنوان شده است که این خواص از محتوای غذایی و دارویی گرده منشاء می شود.
پیشگیری و درمان التهاب غده پروستات که درصد بالایی از مردان بالای 40 سال رایج است درمان انواع آلرژی، کم خونی، عفونت، آسم، سستی مویرگ ها، خستگی مفرط، افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن، نازایی، ناتوانی جنسی، اختلالات کبدی، افزایش طول عمر، یائسگی، زخم ها، اشتها و اعصاب، افسردگی، ریزش مو، ورم روده، پوسیدگی دندان، تقویت حافظه، تقویت و نیروزایی، پوکی استخوان، درمان ورم روده بزرگ و معده و تنظیم حرکات روده، نرم کردن پوست گرده گل را میتوان روزانه و ترجیحا صبح به مقدار حداقل یک قاشق مرباخوری مخلوط با عسل، آبمیوه طبیعی، شیر و یا به تنهایی مصرف نمود.